çit kollu bariyer saçaklı bariyer

Çit Kollu Bariyer Nedir?

Kollu Bariyer Sistemleri kullanıcıları bir müddet sonra bariyer kolunun daha görünür olması için veya sokak hayvanlarının bariyer altından site içerisine girişini engellemek için bazı arayışlara girmektedirler. Bu duruma çözüm olması için bariyer koluna plastik saçaklar sarkıtılarak saçaklı bariyer sistemi oluşturulur. Plastik saçaklı bariyer her kol hareketinde ses yaptığı gibi fotosel önüne denk geldiğinde saçak bariyer sistemi açık kalır veya hareketsiz kalmasına sebebiyet verebilmektedir. Aslında kullanmakta olduğunuz standart kollu bariyer sisteminizin koluna ilave ettiğiniz her ağırlık bariyer sisteminizin ömrünü kısaltmaktadır. Bu sorunların tek çözüm kaynağı olan ürün Çit kollu bariyer sistemidir. Araç geçiş noktasında bir perde duvar gibi yerleştirilen çit kollu bariyer sistemi otomobil ve motorsiklet kullanıcıları tarafından rahatlıkla fark edilebileceği gibi aynı zamanda sokak hayvanlarının site içerisine girişine engel olacaktır.

Çit Kollu Bariyer

Çit Kollu Bariyer Sisteminin Farklılıkları

Maksimum 4 metre kapama kol uzunluğuna sahip olan çit kollu bariyer sistemi, 2 ve 3 metre ara ölçülerdede üretilmektedir. Gelişmiş motor ve redüktör grubuna sahip olan çit bariyer sistemi  standart bariyer sistemleri ile aynı kol hızına sahiptir. Fotosel sistemini engellememesi dolayısıyla plastik zincir saçak bariyer sistemi yaşattığı sorunları yaşamayacağınız gibi aynı zamanda sessiz çalışmaktadır.

Çit Bariyer Sistemi kullanım yerleri

Tavan yüksekliği yetersiz alanlar hariç tüm ortamlarda kullanabileceğiniz çit bariyer sistemi aynı zamanda farklı ürün entegrasyonlarına müsait bir yapıdadır. Çit bariyer sistemini HGS etiket okuma sistemi, Plaka okuma sistemi, kartlı abone geçiş sistemi ve uzaktan kumanda sistemi ile kullanabilirsiniz.

Çit Kollu Bariyer Sistemi Montaj şekli

Standart bariyer sistemlerinin montaj şekli ile aynı olan çit kollu bariyer sistemi için öncelikle beton bir zemin gerekmektedir. Gövdenin montajı yapılacağı bu beton zeminin orta noktasından enerji kablosu, fotosel veya araç algılayıcı loop coil kablosu, varsa buton kablosu ve ayrıca entegre edilecek HGS Sisteminin veya Plaka okuma sisteminin tetik kablosu çıkmalıdır. Bariyer sisteminin taban ortasında bu kabloların gövde içerisine girmesi için geçiş boşluğu mevcuttur. Kablolar bariyer sistemi gövde içerisine alındıktan sonra fiziki montaj yapılır ve kablo bağlantılarına geçilir. Çit Kollu Bariyer Sisteminin kablo bağlantıları bitirildikten sonra test ve devreye alma işlemlerine geçilir.